5 Godīgi Padomi Tiem, Kuri Tiešām Grib Sasniegt Mērķus

Vēlies uzlabot savu fizisko formu? Labāk izskatīties? Labāk justies?

Principā jau mēs visi gribam izskatīties kā seksīgi džungļu kaķi. Un tas ir forši.

Bet, diemžēl, tikai retajam izdodas sasniegt mērķus un piepildīt sapņus.

Kāpēc tā?

Gadiem ilgi mācoties no viediem un veiksmīgiem cilvēkiem, kā arī izmēģinot visu uz “savas ādas” un strādājot ar klientiem, esmu nonācis pie dažiem secinājumiem, kas atšķir veiksmi no neveiksmes.

Šajā rakstā esmu apkopojis 5, manuprāt, svarīgākos padomus un ieteikumus, kas jāņem vērā, lai sasniegtu labus rezultātus. Šie padomi palīdz neizniekot laiku un enerģiju uz niekiem, bet ļauj koncentrēt uzmanību uz visbūtiskāko.

Tātad…

1. Izvirzi skaidras prioritātes

izvirzi-prioritates

Vai tev ir sajūta, ka tev nepietiek dzīvē laiks visam, ko tu vēlētos?

Varbūt tev pietrūkst laiks gatavot veselīgas maltītes. Nav iespējams atrast laiku, lai regulāri pavingrotu. Neizdodas iesākt lasīt grāmatas. Vai varbūt nesanāk laiks doties uz kursiem, lai iemācītos jaunas un ikdienā noderīgas zināšanas.

Ja tā ir tiesa, tad…

reāli tev nav laiks tam, ko tu patiesi vēlies darīt. Un tas tāpēc, ka tev, visdrīzāk, nav izvirzītas skaidras prioritātes.

Dzīvojot tik ļoti haotiskā un steigas pilnā pasaulē ar tik daudz un dažādiem traucēkļiem un laika kavēkļiem ik uz soļa, tas, kas nav prioritārs, visdrīzāk, netiks izdarīts. Var šķist, ka kaut kas ir tiešām ļoti svarīgs, bet tanī pat laikā tas netiek izdarīts.

Prioritāte nav tas, ko tu uzskati par prioritāti. Prioritāte ir tas, ko tu reāli izdari.

Tāpēc, ja tu neaizej uz treniņu, lai no rīta ilgāk pagulētu, tad tava prioritāte ir pagulēt ilgāk nevis treniņš.

Grozies kā gribi, bet mums visiem ir 24 stundas diennaktī un 168 stundas nedēļā. Ne vairāk, ne mazāk. Visiem ir aizņemtas ikdienas, bet daži tomēr pamanās sasniegt vairāk nekā citi. Domā netaisnība?

Nē. Svarīgi ir izlietot laiku lietderīgi un neizniekot to aktivitātēs, kam ir maza vai nekāda ietekme uz tavu dzīvi un mērķa sasniegšanu. Ierobežo vai atsakies pilnībā no nesvarīgām un neproduktīvām aktivitātēm, lai izbrīvētu laiku veselīgu maltīšu pagatavošanai, treniņiem un citām prioritātēm tavā dzīvē.

Piemēram, nelasi grāmatu, kas tev nepatīk, nepārbaudi savus sociālos kontus 20 reizes dienā, neej uz veikalu bez konkrēta mērķa, nepiekrīti visiem piedāvājumiem, kamēr nav izdarīts svarīgākais u.tml.

Pamēģini…

novērtēt aktivitātes, kurām tu velti ikdienā laiku. Pajautā sev: „Vai šī konkrētā aktivitāte pietuvina mani mērķim?” Ja atbilde ir jā, tad turpini. Ja atbilde ir nē, tad izvairies no šīs aktivitātes.

Tu un es, mēs abi labi zinām, ka laika trūkums ir tikai atruna. Pietiek sevi mānīt. Nonomaini turpmāk tādu frāzi kā „Man tam nav laiks” pret „Tā nav mana prioritāte”.

Un pēkšņi…

„Justies un izskatīties labi nav mana prioritāte”.

Cilvēki, kuri nevar atrast laiku veselības stiprināšanai, agrāk vai vēlāk būs spiesti atrast laiku slimošanai.

Iesaku apdomāt un pierakstīt tev savas šā brīža top 3-5 prioritātes dzīvē un turpmāk pakārtot savu laiku attiecīgi tām. Tu redzēsi kā dzīve sāks virzīties vēlamajā virzienā.

2. Nospraud inteliģentu mērķi

pardomats-merkis

Ir divu veidu mērķi – sapņu mērķi un reālistiskie mērķi.

Sapņu mērķi ir lieliski, jo tie palīdz pamodināt motivāciju un sākt rīkoties. Bet ar laiku šī degsme nereti noplok, it īpaši, ja neizdodas realizēt iecerēto. Tāpēc, uzstādot pārāk lielus mērķus pašā sākumā, tiem ir lemts izgāzties.

Tādi mērķi kā kā „Es gribu būt tieva”, „Es gribu būt miljonārs” vai „Es sportošu katru dienu” ir potenciālās nominācijas uz izgāšanos. It īpaši, ja šobrīd ir daudz liekā svara, mazi vai nekādi ienākumi, vai nekad iepriekš nav aktīvi sportots.

Tāpēc, pirmkārt…

Sadali savu lielo sapņu mērķi mazākos un krietni vien reālistiskākos mērķos.

Piemēram, tā vietā lai uzreiz „nomestu 10 kilogramus”, sākumā apņemies „atbrīvoties no pirmā kilograma liekā svara”. Īsā laika periodā un ar nelielu ieguldījumu tu sasniegsi savu mērķi un varēsi no jauna uzstādīt nākamo mazo, reālo mērķi. Turklāt, ar katru reizi ar vien ātrāk un veiksmīgāk, jo laikam ejot tu daudz iemācīsies un iepazīsi tuvāk arī savu ķermeni.

Sasniedzot vienu pēc otra mazos mērķus, tev būs nepārtraukta motivācija turpināt iesākto, jo visu laiku redzēsi progresu. Un tā solīti pa solītim līdz sapņu mērķim.

Otrkārt…

Lai sasniegtu kaut ko konkrētu, ir nepieciešams konkrēts mērķis. Reāli konkrēts mērķis. Pretējā gadījumā tu nezināsi, uz ko tieši tu tiecies un, kad mērķis ir sasniegts.

Ideālā gadījumā tavam mērķim ir jābūt gaužām specifiskam, pietiekami būtiskam, reāli sasniedzamam, nomērāmam un ar laika limitu.

Piemēram, “Es apņemos 3 mēnešus ēst 4 reizes dienā tikai ēdienu, ko pagatavošu pats no svaigiem produktiem, lai veicinātu savu veselību, izskatu, pašsajūtu, kā arī, lai iedvesmotu ģimenes locekļus rūpēties par sevi.”

3. Plāno, lai vari darīt gudri

plano-pirms-dari

Mērķis bez plāna ir tikai vēlme.

Plāna trūkums ir viens no iemesliem, kāpēc Jaunā gada vai jebkuras citas apņemšanās, lielākoties, neizdodas īstenot.

Ar uzstādītu mērķi vien ir par maz. Ir nepieciešams pārdomāts darbības plāns. Jo ir pilnīgi cita lieta, kad tu dari tieši to, kas ir jādara nevis tad, kad tu dari kaut ko darīšanas pēc.

Piemēram, ja es tagad izdomāšu pirmo reizi dzīvē mēģināt cept kūku uz čuju, visdrīzāk, man nekas neizdosies (jo man nav ne jausmas kā cep kūkas). Es būšu tikai lieki iztērējis līdzekļus visādām sastāvdaļām un laiku procesā. Rezultātā kūciņa nebūs, bet būs pārdzīvojums, ka man neizdevās.

Bet stāsts būtu pavisam cits, ja pirms kūkas gatavošanas es veltītu laiku tam, lai atrastu labu recepti, sagatavotu iepirkumu sarakstu, iegādātos visu nepieciešamo un pakonsultētos ar kūku spečuku.

Neplānot ir tas pats kas ieplānot izgāšanos

Lai tavs stāsts būtu veiksmīgs, tiklīdz nospraud inteliģentu mērķi, velti laiku, lai izplānotu savas darbības. Labs plāns palīdzēs tev mērķtiecīgi ieguldīt savu laiku un resursus tieši tur, kur var gaidīt vislabāko rezultātu. Un rezultāts ir vislabākā motivācija.

Turklāt, dzīvojot steigas pilnā pasaulē, plāns palīdzēs saglabāt fokusu uz mērķi un pārliecību par to, ko tu dari.

4. Atrod sev mentoru

atrod-mentoru

Pētījumi ir pierādījuši, ka lielākajai daļai veiksmīgu cilvēku, kam ir izdevies sasniegt ko nozīmīgu, ir bijuši mentori.

Tas attiecas ne tikai uz veselīgu dzīvesveidu un fitnesu, bet arī uz izaugsmi jebkurā jomā. Veiksmīgiem sportistiem, pāriem, uzņēmumu vadītājiem un censoņiem jebkurā jomā ir savi cilvēki, kuru padomus un zināšanas viņi pielieto ceļā uz sasniegumiem.

Draugs tev pateiks to, ko tu vēlies dzirdēt. Mentors tev pateikt to, ko tev vajag dzirdēt.

Atrod sev mentoru/treneri/skolotāju jeb cilvēku, kuram pirms tevis ir izdevies sasniegt to, uz kurieni tu šobrīd vēl tikai virzies. Cilvēku, kuram ir pieredze un degsme, kas tev nepieciešama, lai tu sasniegtu savu mērķi.

Smelies no šī cilvēka zināšanas kā vien iespējams. Lasi grāmatas, lasi rakstus, skaties video, apmeklē konferences, un, ja iespējams, sāc strādāt ar mentoru komandā.

Tev nav jāgaida, kad visam iziesi cauri patstāvīgi un pieļausi visas iespējamās kļūdas, lai no tām mācītos. Laicīgi mācies jau no citu kļūdām un citu pieredzes. Tā tev izdosies sasniegt rezultātus ātrāk.

Piemērs no dzīves…

Mana pirmā pieredze ar snova dēli. Pirms vairākiem gadiem biju aizbraucis uz Riekstu kalnu. Iznomāju ekipējumu un pacilāts devos uz pacēlāju. Kad es beidzot biju ticis kalna augšā, mēģināju braukt lejā.

Pirmais, ko sapratu, ir tas, ka es neko nekontrolēju. Dēlis mani veda tur, kur pats gribēja. Vienīgā iespēja nenobraukt no trases mežā bija apstāties krītot uz dibena. Pēc 2 stundu mocīšanās manas braukšanas spējas uzlabojušās nebija it nemaz. Jāsaka godīgi, tā reize bija tik briesmīga, ka pat negribas atcerēties.

Lai gan biju krietni vīlies, es tomēr nesamierinājos ar neveiksmi. Un nākamreiz, kad devos uz kalnu, es paņēmu instruktoru, kurš man deva dažus kritiski izšķirošus padomus. Pēc neilga laiciņa tajā pašā dienā es jau braukāju patstāvīgi.

Un tas pats ar fitnesu. Gadiem ilgi kaut ko muļļāju bez būtiskiem rezultātiem. Bet tad es atradu sev treneri un mentoru un tagad esmu tur, kur esmu.

5. Neplāno sākt darīt, bet sāc darīt

sac-darit

Mēs varam daudz un dikti diskutēt un dalīties ar gudriem padomiem. Bet tam nebūs nekāda jēga, kamēr vien tie netiks likti lietā.

Rūgtā patiesība ir tāda, ka brīžiem, jo svarīgāka ir konkrētā aktivitāte, jo ilgāk mēs to atliekam.

It īpaši, uzsākot kaut ko jaunu dzīvē, kā piemēram, veselīgs uzturs un fiziski aktīvs dzīvesveids, mēs izjūtam pārmaiņu pretestību. Pārmaiņas var būt biedējošas, jo tā ir došanās nezināmā teritorijā. Kā rezultātā bieži vien mēs attopamies darot lietas, kuras mēs vienmēr esam darījuši un, kuras darot mēs jūtamies komfortabli, lai gan tās nepadara mūs 100% laimīgus un nesniedz vēlamo rezultātu.

Šīs pretestības cēlonis var būt šaubas par pašu procesu, it īpaši, ja tas ir lēns process un nesniedz būtiskas pārmaiņas uzreiz. Tāpēc arī lielākā daļa cilvēku mēnešiem un gadiem ilgi atliek pievēršanos veselīgam dzīvesveidam, lai gan zin, ka tas ir tas, ko viņiem vajag un tas, ko viņi vēlas.

Tev nav jābūt izcilam, lai sāktu. Bet tev ir jāsāk, lai kļūtu par izcilu!

Gadījumā, ja arī tev ir grūtības uzsākt jaunu posmu dzīvē, kas neapšaubāmi, varētu ieviest pozitīvas pārmaiņas, pamēģini zemāk minēto viltību.

Pētījumi ir pierādījuši, ja uz spēles tiek likta reputācija vai nauda, tad krietni vien palielinās izvirzīto mērķu sasniegšanas rezultāti.

Tas, ko tu vari izdarīt tagad uzreiz ir pārskaitīt vai iedod kādam savam draugam 100 eur vai jebkuru citu summu, kas tev ir pietiekami nozīmīga un pateikt: „Ja es nesasniegšu savu mērķi (pastāsti, kāds ir tavs mērķis) līdz (nosauc laiku), tad tu šo naudu vari paturēt sev un iesākt ar to, ko vien vēlies!”

Ja nevēlies vai nevari atļauties riskēt ar naudu, liec uz spēles reputāciju. Visvienkāršākais, ko tu vari darīt, ir nopublicēt publiski savu apņemšanos sociālajos tīklos. Kauns nepildīt savu solījumu būs ļoti labs motivators rīkoties. Turklāt, kad pēc kāda laika, padalīsies ar saviem sasniegumiem, iegūsi daudz pozitīvas atsauksmes, kas palīdzēs turpināt iesākto un nepadoties.

Galvenais, neatliec darīšanu uz nākamo pirmdienu vai jaunu mēnesi.

Sāc darīt jau šodien!

Matīss Bārtulis

Fitnesa un veselīga dzīvesveida treneris

Leave a Reply