Nav nekāds noslēpums, ka individuāla pieeja ēšanai ir vienīgais ilgtermiņa risinājums pretim slaidam un veselīgam ķermenim ikdienā, jo tādejādi tiek ņemtas vērā tavas ķermeņa nepieciešamības, tavs aktivitātes līmenis, mērķis un garšas kārpiņu īpatnības.

Tomēr liela daļa cilvēku tā vietā, lai izkoptu savus ikdienas ēšanas paradumus, vēl jo projām lēkā no vienas īstermiņa diētas uz nākamo diētu cerībā atrast fiksu risinājumu, lai atbrīvotos no uzkrātajiem liekajiem kilogramiem uz visiem laikiem.

Šī īstermiņu diētu mentalitāte ilgtermiņā ne tikai nesniedz cerētos rezultātus, bet bojā tev dzīvi, jo diēta nav pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs, kas ir piemērots tev un tavam ķermenim.

Zemāk atradīsi 7 nopietnus diētas mīnusus…

1. Diēta Rada Diskomfortu un Veselības Komplikācijas

dieta-ir-riskanta

Galvanais diētas mērķis ir panākt, lai tavā uzturā būtu pietiekami liels kaloriju deficīts pretējā gadījumā svars nekritīsies pietiekami strauji un tev liksies, ka diēta ir slikta.

Tāpēc bieži vien diētas ir pārāk ekstrēmas. Līdz ar to tavam organismam kritiski trūkst enerģijas un nepieciešamās uzturvielas, lai nodrošinātu optimālu ķermeņa darbību un pašsajūtu. Rezultātā tu ne tikai jūties fiziski slikti un diskomfortabli, bet riskē iedzīvoties nopietnās veselības problēmās.

Piemēram tādās kā galvas sāpes, lēnāka domāšana, sliktāka atmiņa, paaugstināts stresa līmenis, sausi mati, sausa ķermeņa āda, nepatīkams aromāts elpai, un arī nopietnas hormonālās problēmas, palēnināta vielmaiņa, depresija un iekšējo orgānu bojājumi.

Turklāt drastiskas diētas tev rada maldīgas asociācijas, ka atbrīvošanās no liekā svara ir grūta un mokoša, lai gan tas nebūt tā nav.

2. Diēta Nav Piemērota Tavai Vielmaiņai

Katram cilvēkam atkarībā no dažādiem ķermeņa faktoriem ikdienā ir nepieciešams uzņemt noteiktu enerģijas jeb kaloriju daudzumu, tikai lai nodrošinātu vitāli svarīgo orgānu, tadu kā sirds, plaušu, nieru, aknu, centrālās nervu sistēmas, muskuļu un smadzeņu darbību optimālā līmenī.

nepiemerota-dieta

Šo nepieciešamo enerģijas daudzumu sauc par bazālo vielmaiņas ātrumu. Tas ir kaloriju daudzums, ko tu patērētu atrodoties absolūtā miera jeb komas stāvoklī.

Līdz ar to viena un tā pati diēta, kas paredz dienā uzņemt vienu un to pašu kaloriju daudzumu, nav piemērota dažāda izmēra cilvēkiem. Vienam diēta var izrādīties pārāk ekstrēma, otram neefektīva un trešajam var pat likt pieņemties svarā.

Salīdzinot ar personalizētu uzturu, jebkura diēta ir viena vienīga loterija. Un kā jau jebkurā loterijā ir vairāk zaudētāju nekā uzvarētāju.

3. Diēta Neņem Vērā Tavu Aktivitātes Līmeni

Tavu kopējo dienā nepieciešamo enerģijas daudzumu optimālai ķermeņa darbībai nosaka ne tikai tas kaloriju daudzums, ko tu patērē miera stāvoklī, bet arī tas, cik kalorijas tu nodedzini iesaistoties dažādās aktivitātēs. Pastaiga, treniņš, fizisks darbs, mājas kārtošana, dejošana u.tml. dedzina papilus kalorijas.

Pareizi ir pielāgot uzņemto kaloriju daudzumu reālajam kaloriju patēriņam, lai samazinātu lieko svaru veselīgi. Bet diētas to neņem vērā, līdz ar to var sanākt “ziepes”.

dieta-un-aktivitates

Aktīvs dzīvesveids un drastiska diēta nozīmē ekstrēms kaloriju deficīts. Rezultāts – diskomforts un veselības komplikācijas.

Turklāt, cilvēkiem ar atšķirīgiem dzīvesveidiem ieteicamā uzturvielu attiecība vislabākajiem rezultātiem un pašsajūtai atšķirsies. Vienam nepieciešamas vairāk olbaltumvielas, otram vairāk ogļhidrātu, trešajam vairāk tauku.

Piemēram, ņemot vērā to, ka ogļhidrāti ir galvenais organisma enerģijas avots, diēta, kas izslēdz vai ierobežo tos, nav piemērota aktīviem cilvēkiem, piemēram, sportistiem, māmiņām uz pilnu slodzi un dārzniekiem, kam ikdienā daudz jākustās. No otras puses diēta, kas sastāv pārsvarā no ogļhidrātiem bagātiem ēdieniem, piemēram, tādiem kā graudaugi un augļi, nav piemērota cilvēkiem ar sēdošu dzīvesveidu, jo visa neizlietotā enerģija nonāks „rezervēs”.

4. Diēta Izslēdz Vai Ierobežo Kādu Uzturvielu

Lai organisms darbotos tā, kā tam būtu jādarbojas, tam ir nepieciešamas visas uzturvielas – olbaltumvielas, ogļhidrāti un tauki. It īpaši diētas laikā, kad organisms jau tā ir stresa stāvoklī, būtiski ir piegādāt visas neaizstājamās aminoskābes, šķiedrvielas un vitāli nepieciešamās taukskābes.

Strikti ierobežojot dienā uzņemto kaloriju daudzumu jau tā nav iespējams uzņemt visas uzturvielas nepieciešamajā apjomā. Tomēr, neskatoties uz to, daudzas diētas tik un tā apzināti izslēdz vai ierobežo kādu konkrētu uzturvielu. Visbiežāk tie ir ogļhidrāti vai tauki.

dieta-izsledz-uzturvielas

Ogļhidrāti ir ne tikai organisma “degviela”, bet tie ir nepieciešami sirds, smadzeņu, aknu un muskuļu pilnvērtīgai funkcionēšanai. Ogļhidrātu trūkuma gadījumā var tikt novērotas tādas komplikācijas kā garastāvokļa svārstības, slikta dūša, reiboņi, vājums, slikta elpa un depresija.

Runājot par taukiem ir konkrētas taukskābes, kuras organisms pats saražot nespēj, līdz ar to ir vitāli svarīgi tās uzņemt ar uztura palīdzību. Tauki ir uzturā ir nepieciešami optimālai hormonu un smadzeņu darbībai, asins recēšanai, iekausumu un ķermeņa temperatūras regulēšanai. Tā pat tauki ir nepieciešami nagu, matu, ādas veselībai, kā arī tie palīdz organismā uzsūkties tādiem vitamīniem kā A, D, E, and K.

Lai gan diētas ierobežo un izslēdz konkrētas uzturvielas vai pat veselas produktu grupas, zini, ka tas nav svara samazināšanas noslēpums un tas nav nepieciešams. Vislabākais variants ir uzņemt visas uzturvielas sabalansēti atbilstoši savam ķermeņa tipam, mērķim un aktivitātes līmenim.

5. Diēta Liek Atteikties No Mīļākajiem Ēdieniem

Daudzas diētas maldina tevi, liekot domāt, ka liekā svara samazināšanas noslēpums ir kāda konkrēta produkta izslēgšana no ēdienkartes.

pankukas

Labs piemērs ir saldumi. Strikti ierobežoti gandrīz jebkurā diētā. Ja “norausies”, ilgi mocīs vainas apziņa.

Lai gan patiesībā no liekā svara var atbrīvoties pārtiekot vien no konfektēm, cepumiem un saldējuma, bet pieņemties svarā var ēdot dārzeņus, griķus un vājpiena biezpienu. Tas tāpēc, ka beigu beigās visu izšķir kopā uzņemtais kaloriju daudzums.

Pārtikt no saldumiem vien, protams, nebūs pārlieku veselīgi un es tā darīt noteikti neieteiktu, bet fakts paliek fakts, ka ēdot neveselīgi var iegūt slaidāku ķermeni tā pat kā ēdot veselīgi.

Ar to es gribēju tev pateikt, ka pilnvērtīgā un sabalansētā uzturā bez sirdsapziņas pārmetumiem un nelabvēlīgam sekām ķermeņa kompozīcijā vari atļauties kādu našķi un kārumu pēc brīvas savas izvēles, kamēr vien tu nepārsniedz tev nepieciešamo kopējo dienā uzņemto kaloriju daudzumu.

6. Pēc Diētas Svars Atgriežas

Diētas parasti sākas un beidzas. Tā pat kā sasniegtie rezultāti un optimisms diētas laikā. Un tam, ka svars atgriežas ir vairāki izskaidrojumi.

pec-dietas-svars-atgriezas

Pirmkārt, diētas laikā tu ēdi citus pārtikas produktus, kas satur citu daudzumu kalorju nekā tie produkti, kurus tu lieto ikdienā. Līdz ar to mainās ikdienā kopā uzņemtais kaloriju daudzums.

Otrkārt, sekojot diētām, kas ierobežo ogļhidrātu uzņemšanu, sākumā tas svars, kas pazūd, nav liekais svars, bet gan ogļhidrātu rezervju iztukšošanās organismā. Turklāt, samazinoties uzkrājumiem, samazinās arī ūdens daudzums organismā. Rezultātā, atgriežoties pie ierastā uztura, zaudētie kilogrami dažu dienu laikā atnāk atpakaļ.

Treškārt, diētas laikā organisms pamazām pielāgojas pie tā, ka tas saņem mazāk enerģiju nekā tam nepieciešams optimālai darbībai. Tāpēc tas sāk efektīvāk izlietot esošos resurus. Citiem vārdiem sakot, organisms ikdienā sāk patērēt ar vien mazāk kalorijas. Tāpēc atgriežoties pie ierastā uztura, veidojas lielāks kaloriju pārpalikums kā rezultātā svars atgriežas, turklāt, ar uzviju.

Lai gan svara atgriešanos var izskaidrot, tas nemazina pārdzīvojumu un izmisumu tiem, kas ir saskārušis ar šo problēmu.

7. Diēta Tev Neko Neiemāca

dieta-tev-neko-neiemaca
Ja pēc diētas tavi svari rāda mazāku ciparu, tu, protams, priecājies, bet, ja tev pajautātu, kāpēc šī diēta strādāja, vai tu zinātu atbildi?

Savukārt, atgriežoties pie ierastā uztura, kad zaudētais svars sāk palēnām atgriezties, tev, visdrīzāk, nebūs ne jausmas, kāpēc tas tā notiek un tu nezināsi, ko iesākt, lai to apturētu. Vienīgais, kas nāk prātā, ir ievērot to pašu diētu, ko iepriekš.

Bet nākamreiz, kad šī pati diēta vairs pārsteidzošā kārtā nesniedz gaidītos rezultātus, tev nav ne jausmas, kā to izskaidrot. Rezultātā, tu sāc šaustīt sevi, ka tā ir tava, tavu gēnu, hormonu, uzlikta lāsta vai citu muļķīgu iemeslu vaina.

Tas viss nelabvēlīgi ietekmē tavu pašapziņu un motivāciju, kas attiecīgi ietekmē tavu dzīves kvalitāti. Vai tas ir tā vērts? Nē.

Rezumē…

Lai arī cik ļoti negribētos, ir jāsaprot, ka īstermiņa diētas nesniedz ilgtermiņa rezultātus, kā arī diētas nav pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs. Pietiek sevi mocīt un spīdzināt ar drastiskām diētām cerībā savest kārtībā savu ķermeni. Šādi tu izdari lielāku ļaunumu nekā labumu.

uztura-programma-davana

Ja vēlies slaidu un veselīgu ķermeni 365 dienas gadā, ir jāpilnveido savi ikdienas uztura paradumi atbilstoši tavam ķermenim, aktivitātes līmenim un mērķim. Jo tieši ikdienas uztura paradumi ir iemesls liekajam svaram. Pilnveido tos un liekais svars vairs nebūs problēma.

Ēst pareizi ir gluži kā mācīties spēlēt klavieres. Jo vairāk tu vingrinies, jo labāk sanāk.

Lai gan tas, protams, nav tik vienkārši kā sekot konkrētām diētas norādēm, tomēr tas nav arī tik grūti kā varētu šķist. Turklāt, nav jāatsakās no iemīļotākajiem pārtikas produktiem, nav jābadojas, nāv jāriskē ar dažādām veselības komplikācijām un nav jāuztraucas, ka svars negaidīti atgriezīsies.

Vēlies pilnveidot savus ikdienas uztura paradumus? Klikšķini šeit!

P.S. Ja tev ir kāds draugs, kolēģis vai ģimenes loceklis, kurš plāno sākt kādu diētu vai nesaprot kāpēc dažas diētas nestrādā, izdari labu darbu un iesaki viņiem šo rakstu!

mb-email
tm

Leave a Reply