Neskaiti kalorijas, skaiti hormonus!

Vēlies veiksmīgi atbrīvoties no liekā svara?

Neaizraujies ar kaloriju skaitīšanu.

Lai neteiktu, ka kaloriju skaitīšana nestrādā, teikšu tā…

…Kaloriju skaitīšana, kā liekā svara samazināšanas stratēģija, ir nepilnīga un tā negarantē rezultātus. It īpaši ilgtermiņā.

Kaloriju skaitīšanai ir virkne ar trūkumiem…

 • Pirmkārt. Kaloriju skaitīšanas sistēma pati par sevi labākajā gadījumā ir tikai aptuvena. Produktu marķējumos un ēdienu datubāzēs norādītais kaloriju daudzums mēdz būt nekorekts. Tā pat mūsu ķermenis neattiecas pret visām kalorijām vienlīdzīgi.
 • Otrkārt. Lai kaloriju skaitīšanai vispār būtu jēga, ir jāskaita ne tikai uzņemtās kalorijas, bet arī izlietotās kalorijas. Un to ir ļoti grūti, lai neteiktu neiespējami, izdarīt precīzi (ja vien tu nedzīvo modernā laboratorijā).
 • Treškārt. Skaitīt kalorijas ir lieks apgrūtinājums ikdienā. Tas aizņem laiku, ir jāsver ēdiens, jārēķina. Turklāt, lai arī kā tu censtos, ne vienmēr ir iespējams noteikt ēdienā esošo kaloriju daudzumu. It īpaši precīzi.
 • Ceturtkārt. Produkti, uz kuriem virsū ir norādes par kaloriju daudzums, parasti ir ražoti un iepakoti rūpnīcās. Un tieši šie ir tie produkti, no kuriem vairumā gadījumu ir ieteicams izvairīties.
 • Piektkārt. Kaloriju skaitīšana var pārvērsties par apsēstību (lasīt: nevienam tu nepatiksi).
 • Sestkārt. Kalorijas no dažādiem produktiem un uzturvielām dažādi ietekmē ķermeni, hormonālo sistēmu un ķermeņa kompozīciju. Līdz ar to ar kaloriju skaitīšanu vien nepietiek.
 • Septiņkārt. Ir efektīvāki un vienkāršāki veidi, kā nodrošināt ķermenim nepieciešamās uzturvielas optimālā daudzumā.

Pat, ja kaloriju skaitīšana būtu perfekta, ar to tik un tā būtu ir par maz, lai veiksmīgi atbrīvotos no liekā svara un uzturētu liesu ķermeni ilgtermiņā.

Nepietiek vienkārši ēst mazāk kalorijas

daksa-salatlapa

Lai veiksmīgi atbrīvotos no liekā svara, ir jānodrošina 2 lietas:

 • Optimāla hormonālā vide;
 • Optimāls kaloriju deficīts.

Diemžēl, vairums cilvēku tievē nepareizi. Viņi uzskata, ka svara samazināšana izskatās šādi:

 • Samazini kalorijas > atbrīvojies no liekā svara > līdzsvaro vielmaiņu

Patiesībā tas ir NEPAREIZI. Tas ir pretēji cilvēka fizioloģiskajai uzbūvei jeb dabas likumiem, tā teikt.

Tavam ķermenim ļoti patīk homeostāze jeb nemainīgi apstākļi. Un tavs ķermenis ir supersarežģīts un gudrs dators. Tāpēc organisms ātri vien izfunktierē, ko darīt situācijās, kad tiek uzņemtas mazāk vai nodedzinātas vairāk kalorijas.

Brīdī, kad bākā ir mazāk degviela, tā teikt, mūsu dzinējs sāk darboties taupīgāk (lasīt: vielmaiņas aktivitāte samazinās).

Kā rezultātā…

Tu fiziski paliec lēnāks un slinkāks. Tu sāc domāt lēnāk un pieņem lēmumus ilgāk. Tev pazūd motivācija. Tava ķermeņa temepratūra samazinās. Tev sapņos sāk rādīties ēdiens. Tavs ķermenis sāk koncentrēties vairāk uz izdzīvošanu nevis reprodukciju. Tas nozīmē, ka mazinās vai pazūd tavs libido un dzīvesprieks. Un ekstrēmos gadījumos tev var pat sākt krist laukā mati un rasties citas veselības komplikācijas.

Kad ar “ēst mazāk” aizraujas pārāk tālu, tu principā radi līdzīgus apstākļus kā esot verdzībā. Tieši tāpēc drastiskas diētas VIENMĒR beidzas tik pat ātri kā sākušās. Tavā ķermenī ir iebūvēti gudri izdzīvošanas mehānismi, kas pieliek punktu taviem ekstrēmajiem tievēšanas centieniem.

Kalorijas neietekmē vielmaiņu. To dara hormoni.

Veiksmīga tievēšana izskatās šādi:

 • Līdzsvaro vielmaiņu > dabīgi samazini kalorijas > atbrīvojies no liekā svara kā boss

Prioritātei ir jābūt: uzturēt optimālu homoronālo vidi. Tas palīdzēs uzturēt labu vielmaiņu, uzņemt mazāk kalorijas dabiski un atbrīvoties no liekā svara. Bez milzīgas piepūles.

Vēlies notievēt? Kļūsti par hormonu pavēlnieku!

supermens

Tievēšanas procesā kalorijām IR nozīme, bet hormoniem nozīme ir LIELĀKA.

Kalorijas nekontrolē vielmaiņu. To dara hormoni. Kalorijas nenosaka, no kāda svara tu atbrīvosies (muskuļiem vai taukiem). To dara hormoni. Kalorijām ir minimāla ietekme uz tavu izsalkumu, enerģijas līmeni un garastāvokli. Hormoniem ietekme ir milzīga.

Viss, ko mēs daram, ietekmē hormonus un hormoni, savukārt, ietekmē visu to, ko mēs daram!

Hormoni ir tādi kā ziņneši organismā, kas palīdz vienai ķermeņa daļai sazināties ar citu. Tieši hormoni ir tie, kas pasaka ķermenim uzkrāt vai tērēt taukos uzkrāto enerģiju, būt izsalkušam vai paēdušam, just nogurumu vai justies enerģiski. Hormoni ietekmē visu. Arī tavu garastāvokli un motivāciju trenēties.

Lai uzvarētu cīņā ar lieko svaru, ir jāiemācas kontrolēt hormoni. Ne tikai kalorijas. Iemācīsies kontrolēt abus un tu ne tikai izskatīsies, bet arī jutīsies un dzīvosi labi!

Tas palīdzēs tev samazināt apetīti, izvairīties no nekontrolējama izsalkuma pēc saldiem, sāļiem un trekniem ēdieniem, veicinās vielmaiņu, palīdzēs uzturēt lieso muskuļu masu. Un tas viss automātiski palīdzēs tev uzņemt mazāk kalorijas ikdienā bez īpašas piedomāšanas, bet tajā pat laikā saglabājot labu hormonālo profilu.

Hormoni ietekmē uzņemtās un izlietotās kalorijas. Savukārt, uzņemtās un izlietotās kalorijas ietekmē hormonus.

Iespējams tu pirmo reizi dzirdi par šo hormonu padarīšanu, tāpēc man tev ir 2 jautājumi…

 • Cik daudz kalorijas ir miegā?
 • Cik daudz kalorijas ir stresā?

Jocīgi jautājumi, es zinu. Bet redzi, kā ir – lai gan tu nevari apēst miegu vai stresu, tomēr tie atstāj DRAMATISKU ietekmi uz to, cik daudz tu apēd.

Miega trūkums un stress atstāj neabšaubāmi negatīvu ietekmi uz hormoniem, kas regulē apetītes un sāta sajūtas hormonus. Mūsu laimes sajūtu krietni ietekmē serotīna līmenis. Stresu – kortizols. Libodo – testesterons. Mootivāciju – dopamīns.

Varētu teikt, ka tas kādi mēs esam kā cilvēki un mūsu raksturu ietekmē delikātie hormoni. Tie ietekmē ne tikai mūsu ķermeni un prātu, bet arī garastāvokli, miega kvalitāti, mūsu spēka rādītājus un, jā, arī tauku dadzumu uz mūsu ķermeņa.

Tagad, kad tu zini, cik hormoni ir būtiski, jautājums ir…

Kā zināt vai ar hormoniem viss ir kārtībā?

Kā skaitīt hormonus

Kāre pēc ēdiena (K), enerģijas līmenis (E) un izsalkums (I) ir galvenie ķermeņa bioloģiskie signāli, kas ir tiešā hormonu ietekmē.

Ja tavs “KEI” ir Okey (kārtībā), tad tava hormonālā sistēma ir kārtībā.

Iedomājies skalu no 1 līdz 10, kur 10 ir augsts un 1 – zems. To tu izmantosi, lai novērtētu savu homronālo sistēmu.

Te būs minimālie kritēriji:

 • Kāre pēc ēdiena (saldumiem u.tml.) = mazāka par 5
 • Enerģijas līmenis = 6 vai augstāks
 • Izsalkums = mazāks par 5

Tev jānovērtē savs “KEI” dienas vai nedēļas beigās. Ja kāds no tiem nesasniedz minimālos kritērijus, tad ar tavu “KEI” NAV Okey un ar steigu ir kaut kas jādara.

Lūk, tā tu vari ērti sekot līdzi saviem hormoniem. Tik vienkārši.

Uzvarēt cīņā ar savu fizioloģiju nav iespējams. Tāpēc labāk nemaz nacenties. Jebkura diēta, kas padara tevi izsalkušu, nogurušu un pūcīgu, agrāk vai vēlāk izgāzīsies.

Tavs uzdevums ir ēst, trenēties un dzīvot tā, lai tavs “KEI” vienmēr ir kārtībā. Un kad tas ir kārtībā, tu vari sākt mērīt savu progresu un laika gaitā pielāgot savu tievēšanas stratēģiju.

Zemāk atradīsi dažus noderīgus padomus, kas palīdzēs tev uzlabot tavu tievēšanas stratēģiju.

1. Neēd mazāk. Ēd gudrāk.

Neēd mazāk! Ēd gudrāk!

Tā vietā, lai ēstu mazāk, ir jāēd gudrāk. Tas nozīmē, ka nav vienkārši jāsamazina uzņemtās kalorijas, bet jāuzņem kalorijas no pareizajiem produktiem.

Ēd produktus, kas palīdz regulēt izsalkumu un dod enerģiju. Mēs tos varētu saukt par “tauku dedzināšanas produktiem.” Bet ne tāpēc, ka tie maģiski dedzina taukus, bet tāpēc, ka tie palīdz nodrošināt abas, veiksmīgai svara samazināšanai, nepieciešamās lietas: kaloriju deficītu un optimālu hormonālo vidi.

Dažādi produkti dažādi ietekmē hormonus.

Piemēram, ogļhidrātiem ir liela ietekme uz insulīna līmeni organismā. Insulīns ir tas hormons, kas pavēl ķermenim uzkrāt enerģiju. Un tas var radīt izsalkumu. Olbaltumvielām, no otras puses, ir vislielākā ietekme uz sāta sajūtu.

Ēdot pareizos produktus, kaloriju daudzums paliek tas pats, bet palielinās porciju izmērs un tiek uzturēts labs hormonālais profils. Tāpēc cilvēki bieži, uzsākot Pārvērtību Formulas uztura plānu, brīnās, kā var ēst tik daudz, bet novērot svara kritumu un nejust izsalkumu. Tas nav brīnums, bet gudra pieeja uzturam, ņemot vērā visu, kas ir rakstīts šajā rakstā.

2. Seko līdzi tam, ko tu ēd.

Skaties uz ēdienu kā uz informāciju nevis vienkārši uz kaut ko, ar ko aizbāzt kuņģi un remdēt apetīti.

Kruasānā var būt tik pat daudz kalorijas kā vistas filejā.

Bet, kamēr vistas fileja piegādā tavam organismam pakāpenisku enerģiju, sniedz sāta sajūtu, mazina kāri pēc saldumiem un palīdz muskuļiem atjaunoties pēc treniņiem, tikmēr kruasāns sniedz “ātru” enerģiju, aktivizē enerģijas uzkrāšanas mehānismus un piepilda šūnas ar neizlietoto enerģiju.

Tas nenozīmē, ka ir jāaizliedz sev ēst konkrēti produkti.

Ja tev ir Pārvērtību Formula, tad tu zini, ka tev ir ēdienu izvēles brīvība un tev nav jāatsakās nedz no mīļākajiem ēdieniem, nedz no “ne tik veselīgiem” produktiem pilnībā. Visu vienkārši ir jāiemācās sabalansēt.

3. Esi gatavībā ieviest uzlabojumus.

Mēs katrs esam citādāks un dažādi reaģējam uz dažādiem ēdieniem.

Piemēram, viens var apēst augli vai cepumu launagā un just sāta sajūtu vairākas stundas. Bet cits var apēst tieši to pašu, bet sāta sajūta var izgaist pilnībā jau pēc neilga brīža un veicināt nekontrolējamu apetīti.

Koncentrējoties tikai uz uzņemtajām kalorijām, individuālās reakcijas netiek ņemtas vērā. Tev ir jāiemācās kontrolēt savus hormonus un ieklausīties savā organismā.

Eksperimentē ar dažādiem ēdieniem, porciju izmēriem un ēdienreižu skaitu.

Tieši tāpēc Pārvērtību Formulā ir iekļauts elastīgs un individuāli pielāgojams uztura plāns. Starp citu, programmai klāt ir arī garšs ieteicamo produktu saraksts, kas ir sadalīts pa kategorijām, lai tu varētu ēst gudrāk diži nedomājot.

4. Apņemies atbrīvoties no LIEKĀ svara nevis vienkārši zaudēt svaru.

Kad runa ir par svara samazināšanu, ir jāsaprot viena kritiski svarīga lieta:

Svara samazināšana un liekā svara samazināšana NAV viens un tas pats.

Tu vari zaudēt svaru, bet tas svars, kas nāk nost var nebūt LIEKAIS svars (tauki). Ieteikums “Tač’ vienkārši ēd mazāk un sporto vairāk un viss būs kārtībā” var beigties ar liesās muskuļu masas nevis tauku samazināšanos uz ķermeņa.

Bet tas galīgi nav tas, ko mēs vēlamies panākt. Muskuļu masa ir tā, kas satur mūsu ķermeni kopā, uztur augstu vielmaiņas līmeni un padara ķermeni izteiksmīgu.

Tieši tāpēc, lai atbrīvotos no LIEKĀ svara, ļoti ieteicami ir treniņi, kuros tiek noslogotas ātrās muskuļu šķiedras (spēka treniņi un augstas intensitātes treniņi).

Treniņi, pirmkārt, palīdz novirzīt kalorijas (dienās, kad sanāk apēst par daudz) liesās muskuļu masas būvēšanai. Otrkārt, treniņi aktivizē muskuļu šķiedras un signalizē organismam: “Hei! Muskuļi mums ir nepieciešami un tos “nodedzināt” nevajag!”

Treniņi palīdz pārvērst vienkārši svara samazināšanu par LIEKĀ svara samazināšanu. Un tieši tas ir tas, ko visi patiesībā vēlas.

Zinātniski ir apstiprināts, ka visefektīvākās treniņu metodes liekā svara samazināšanai un labas formas uzturēšanai, ir spēka treniņi un intervālu treniņi. Tieši tāpēc Pārvērtību Formulā iekļautā treniņu programma ir šo abu treniņu veidu apvienojums.

5. Netrenējies vairāk. Trenējies efektīvāk.

Vairāk nenozīmē labāk.

Tas, ko daudzi neņem vēra ir tas, ka katrs treniņš ir stress organismam. Stress optimālā daudzumā nav slikti, tomēr organismam ir jāļauj adekvāti atjaunoties no viena treniņa līdz nākamajam treniņam.

Turklāt, cenšoties notievēt, organismam jau ir gana stress no kaloriju ierobežošanas. Tad vēl darbs, attiecības, ikdienas sīkumi. Kad organismā ir pārāk liels stresa hormona aktivitātes līmenis, organismam ir ļoti grūti aktivizēt mehānismus, kas nepieciešami svara samazināšanai.

Iedomājies, ka liekie kilogrami ir tavs krājkonts. Ja tas strauji sāks tukšoties, tev būs stress, ne tā?

Labāk ir trenēties mazāk, bet parūpēties, lai katra minūte, ko tu pavadi treniņā ir izmantota efektīvi. Tas, kādās fiziskajās aktivitātēs tu iesaisties, ir ļoti būstiski. Dažādas treniņu metodes atstāj dažādu ietekmi uz organismu un hormonālo sistēmu.

Veidojot Pārvērtību Formulas treniņu plānu, viss ir pārdomāts. Treniņi ir īsi, efektīvi un jāveic tikai dažas reizes nedēļā. Tas nozīmē, ka tie nodrošina ne tikai optimālu progresu, bet ir piemēroti pat visaizņemtākajiem cilvēkiem.

6. Neuztraucies tik daudz par ciparu uz svariem.

Tas, ka tu pieņemies svarā nebūt nenozīmē, ka ir palielinājusies tauku masa. Iespējams, tev ir palielinājusies liesā muskuļu masa (iespējams gan tikai, ja tu trenējies, protams).

Tauki un muskuļi

Viens kilograms muskuļu masas sver tik pat daudz, cik sver viens kilograms tauku (skatīt bildē). Bet, muskuļaudi ir daudz blīvāki nekā taukaudi, tapēc uz ķermeņa tie aizņem daudz mazāk vietu.

Sievietes var izskatīties kā uz 55kg, bet svērt 65kg, vīrieši var svērt 85kg, bet izskatīties kā uz 70kg, ja ir labi attīstīts, liess augums. Svars var nemainīties, bet drēbes var palikt vaļīgākas.

Svara samazināšana parasti beidzas ar mazāku ciparu uz svariem, bet ar redzmiem taukiem un nošļukušu augumu. Liekā svara samazināšana parasti beidzas ar lielāku ciparu uz svariem, bet liesu un tvirtu augumu.

Mans aizcinājums ir tev sākt ceļojumu, kas saucās “atbrīvoties no LIEKĀ svara” nevis vienkārši “nomest svaru”.

Es klientiem, kuri man uz jautājumu “kāds ir tavs fitnesa mērķsis?”, atbilt “nomest X kilogramus” parasti pavaicāju: “Iedomājies, es pa nakti, kamēr tu guli, pārregulēju tavus svarus par X kilogramiem mazāk. Tu no rīta uz viņiem uzkāp un redzi, ka ir X kg mazāk. Teorētiski mērķis ir sasniegts. Vai tu būsi apmierināts?”

Lieki piebilsts, ka atbilde parasti ir “Nē!”. Jo tas, ko visi vēlas ir reālus uzlabojumu ķermeņa kompozīcijā (mazāk tauki, tvirtāks augums), pašsajūtā un nemaz nav būtiski, ko rāda svari. Galvenais ir pieiet pie spoguļa un ieraudzīt to, kas patīk, justies komfortabli un pārliecināti savā ķermenī.

Vēlies sākt tievēt pareizi jau šodien?

Ja tev nepieciešama efektīva liekā svara samazināšanas formula, kas tik tiešām strādā, tad izmanto Pārvērtību Formulu. Tev ne tikai būs programma, bet mans personīgais atbalsts un palīzība pārvērtību procesā.

Šodienai tas tad arī viss. Tiekamies otrā pusē. Bet ja nē, tad ceru, ka šajā rakstā atradi sev ko noderīgu. Ja uzzināji ko jaunu vai tev ir jautājumi, es priecāšos par tavu komentāru zem raksta.

Lai viss izdodas!

Matīss “Hormonu pavēlnieks” Bārtulis
Sertificēts fitnesa un veselīga dzīvesveida treneris

One Response

Leave a Reply