Kura ir vislabākā diēta? Paleo, Dikāna, Olu diēta…?

kura ir vislabākā diēta?

Ir tik daudz un dažādas diētas…

Paleo diēta.

Dikāna diēta.

Olu diēta.

Olbaltumvielu diēta.

Kefīra diēta.

Griķu diēta.

Bumbieru diēta.

…un miljons citas.

Pirms es atklāju savu viedokli, kura ir vislabākā diēta, es gribu tev uzdot jautājumu:

Kā tev šķiet…

Kura ir vislabākā diēta?

Pirms tu atbildi, padomā. Cik ļoti cilvēki un apstākļi ir atšķirīgi:

 • Ķermeņa tips: Ir gari un slaidi cilvēki. Ir īsi un būdīgi cilvēki.
 • Vielmaiņas īpatnības: Vieni var ēst ko vien sirds kāro bez nelabvēlīgas ietekmes uz ķermeņa kompozīciju. Tikmēr citiem svars bez maz vai palielinās uz ēdienu paskatoties vien.
 • Pārtikas produktu izvēle: Dažiem gaļa ir neatņemama ēdienkartes sastāvdaļa. Citiem tas ir Tabu. Daži cilvēki ēd tikai rūpnīcās ražotus, rafinētus pārtikas produktus. Citi ēd tikai dabiskus, organiskus, pilngraudu produktus.
 • Budžets: Ir cilvēki, kuriem ir stingri ierobežots budžets. Ir cilvēki, kuriem ir neierobežots budžets pārtikai.
 • Zināšanas par uzturu: Ir cilvēki, kuri šo to zin par uzturu un spēj argumentēt savu izvēli. Dažiem, turpretī, nav ne mazākās jausmas, kā dažādi pārtikas produkti ietekmē hormonālo sistēmu, pašsajūtu u.tml.
 • Laiks: Dažiem ir daudz brīvā laika, lai gatavotu ēst, ieturētu vairākas maltītes dienā. Dažiem brīvais laiks teju nav vispār.
 • Vieta: Vieni ēd tikai pašu gatavotus ēdienus. Citi ēd tikai ārā.
 • Dzīvesveids: Vieniem ir sēdošs dzīvesveids un maz vai nemaz fiziskās aktivitātes. Otriem ir ne tikai fiziski aktīvs darbs, bet arī brīvajā laikā viņiem patīk būt super aktīviem.

Vai vari iztēloties, ka cilvēks vēršas pie speciālista pēc padoma un kā atbildi saņem…

Es zinu, ka tev ir minimāls budžets pārtikai. Bet, ja tu pārdotu savu automašīnu vai vienu nieri, tu varētu atļauties ēst organiski audzētus pārtikas produktus. Tas ir vienīgais veids, kā uzturēt labu veselību un labu formu.

Tev garšo ogļhidrāti? Mums visiem viņi garšo. Bet no ogļhidrātiem ir obligāti jāatsakās. Tas nekas, ka tev ir fiziski smags darbs. Nekādi kartupeļi. Nekādi makaroni. Nekādas putras. Nekādi graudaugi un kur nu vēl cukurs, draudziņ!

Protams, es saprotu morālos un ētiskos apsvērumus, kāpēc tu esi veģetārietis. Bet…bez gaļas nekādīgi nevar. Ja tu ēdīsi gaļu, tev noteikti būs rezultāts. Tev ir nepieciešamas olbaltumvielas un neaizstājamās aminoskābes. Mūsu priekšteči ēda gaļu. Tāpēc saņemies un noloki kādu karbonādi!

Kamēr šīs atbildes ir mazliet pārspīlētas, tās ļoti labi ieskicē to, ka tas, kas der vienam, neder otram.

Ceru, ka tu tagad saproti, ka nav iespējams visiem cilvēkiem dot vienu un to pašu ieteikumu un cerēt, ka “viens cimdiņš derēs visām rokām”.

Tomēr vienmēr būs cilvēki, kuri iedegsies par vienu metodi vai diētu un sludinās to kā īsto un vienīgo. Ja tev kāds, saka, ka ir tikai viens veids kā atbrīvoties no liekā svara un uzturēt sevi labā formā, MŪC!

Nav viena universāla diēta, kas der visiem.

Iespējams, kāda konkrēta diēta, kā piemēram, Paleo diēta, Intermitējošā gavēšana vai veģetārisms kādam vai tev personīgi ir devis rezultātu. Tas ir forši. Un par to ir jāpriecājas.

Bet…

Tikai tāpēc, ka kaut kas nostrādāja tev kādā konkrētā dzīves posmā pie noteiktiem apstākļiem, nenozīmē, ka identisks risinājums ir piemērotākais variants otram cilvēkam.

Fizioloģiski cilvēka organisms spēj darboties pie krasi atšķirīga uztura.

To uzskatāmi pierāda arī tradicionālās diētas dažādās pasaules malās, dažādās ciltīs un etniskajās piederībās. Piemēram:

 • Arktikā un Āfrikā tradicināli uzturs ir bagātīgs ar dzīvnieku produktiem, taukiem un ļoti maz dārzeņiem.
 • Kitavāni, kas dzīvo Klusā Okeāna dienvidos, tradicionāli uzturā lieto ļoti daudz dārzeņus un ar cieti bagātus ogļhidrātus.
 • Tokelau, kas ir tuvu Jaunzēlandei, lieto uzturā ļoti daudz piesātinātās taukskābes.

Būtiskas atšķirības. Un tomēr viņi visi ir relatīvi veseli cilvēki ar mazu sirds un asinsvadu slimību saslimstības risku, sirds lēkmēm, aptaukošanos u.tml.

Cilvēka organismam piemīt apbrīnojama spēja adaptēties.

Tas nozīmē, ka tu vari būt labā formā un ar labu veselību neatkarīgi vai tu ēd pārsvarā tikai gaļu, taukus, dārzeņus vai ogļhidrātus… tu ēd vairākas vai tikai pāris reizes dienā, tu ēd brokastis vai nē, tu ēd vēlu vakaros vai gavē utt.

Tieši tāpēc es, kā fitnesa un veselīga dzīvesveida treneris, neiestājos par vienu konkrētu uztura ideoloģiju vai diētu. Var nostrādāt jebkas un jebkad. Gan vecas un pārbaudītas metodes, gan pavisam jaunas, kas ir pretstatā visiem klasiskajiem uzskatiem un praksei.

Es personīgi esmu eksperimentējis ar daudz un dažādām krasi atšķirīgām pieejām. Ja to visu dara pareizi, viss strādā.

Rakstot rakstus šajā mājaslapā, es cenošos paplašināt cilvēku skatījumu uz uzturu, treniņiem un tievēšanu, laužot rāmjus, kas radīti, balstoties uz mītiem un novecojušu informāciju.

Es vēlos, lai cilvēki saprot, ka nav viens universāls risinājums kā notievēt un viņiem ir izvēles brīvība.

Strādājot ar cilvēkiem individuāli Pārvērtību Akadēmijā, ir vesela procedūra – anketas, testi un intervija, lai noskaidrotu visu nepieciešamo, pirms es dodu cilvēkam piemērotus ieteikumus.

Arī mana svara samazināšanas programma ir izstrādāta tā, lai to varētu katrs sev individuāli pielāgot.

Ir tik daudz un dažādas diētas. Kāpēc tās visas strādā?

Kā tas nākas, ka ir tik daudz un dažādas diētas un…viņas visas pa lielam strādā?

Ja godīgi: Labākās pieejamās diētas nemaz nav tik ļoti atšķirīgas viena no otras. Tām ir vairāk līdzības nekā atšķirības.

Paleo diēta, Dikāna diēta, veģetārā diēta, olbaltumvielu diēta, diēta bez ogļhidrātiem, diēta ar ogļhidrātiem, diēta, kur jāēd bieži un mazas ēdienreizes, diēta, kur jāēd retāk, bet lielākas ēdienreizes…tās visas palīdz ar sekojošo:

1. Laba diēta pievērš tavu uzmanību uzturam

Ir pētījums, kas apstiprina, ka galvenais ietekmējošais faktors tam vai cilvēks atbrīvojas no liekā svara, uzlabo savu veselību, ir pastiprināta uzmanības pievēršana tam, kas tiek lietots uzturā.

Tāpēc, ja tu esi ietrenējies izvairīties no ogļhidrātiem, ēst vairāk dārzeņus, meklēt ar uzturvielām bagātus produktus kā alternatīvas masu produktiem, izvairīties no dzīvnieku gaļas, izvairīties no “ne-Paleo” produktiem, tas viss ir pozitīvi.

Atslēga ir tā, ka tev vispār rūp tas, ko tu lieto uzturā.

2. Laba diēta fokusējas uz produktu kvalitāti

Paleo diēta un bez ogļhidrātu diētas grib, lai tu uzturā lietotu vairāk īstus un neapstrādātus dzīvnieku izcelmes pārtikas produktus, kur ir vairāk olbaltumvielas, tauki (piemēram, vistas kājiņas nevis vistas nageti).

Vegānu diēta un diētas ar augstu ogļhidrātu daudzumu grib, lai tu ēstu vairāk dabiskus augu valsts produktus, kuros ir šķiedrvielas, antioksidanti, vitamīni un kuri ir maz apstrādāti. (piemēram, ābols nevis gumijas lācīši).

Vai tu saskati, ko kopīgu?

Ir atrodamas tikai pāris diētas (Paldies Dievam), kas rekomendē un atļauj lietot rūpnīcās ražotus un rafinētus produktus lielos daudzumos.

Par laimi, lielākā daļa no diētām iesaka lietot uzturā dabiskus, minimāli apstrādātus un ar uzturvielām bagātus produktus. Un tas, iespējams, ir visbūtiskākais ēdienkartes uzlabojums, neatkarīgi no olbaltumvielu, ogļhidrātu un tauku proporcijām uzturā.

3. Laba diēta palīdz novērst/nerada uzturvielu trūkumu organismā

Turpinot iepriekšējo punktu, labas diētas palīdz samazināt uzturā rūpnīcās ražotu pārtikas produktu patēriņu, kas parasti ir bagātīgi ar kalorijām, bet ar maz organismam nepieciešamajām uzturvielām.

Tāpēc jebkura pareizi izstrādāta diēta samazina visbiežāk sastopamo uzturvielu iztrūkumu organismā (ūdens, pāris vitamīni un minerālvielas, neaizstājamās aminoskābes un neaizstājamās taukskābes).

Un tas ir ļoti būtiski. Cilvēka organisms darbojas nožēlojami, kad tam trūkst svarīgas uzturvielas. Nogurums, slikts noskaņojums, motivācijas trūkums, zems paškontroles līmenis, draņķīga pašsajūta u.tml.

Atbrīvojoties no uzturvielu trūkuma organismā, cilvēks jūtas kā no jauna piedzimis (un tāpēc, ka uzlabojumi bieži vien ir ļoti dramatiski, cilvēki kļūst par konkrētu diētu fanātiķiem).

Uzturvielu trūkumu var rasties arī, ievērojot šķietami veselīgu diētu, bet darot to nepareizi.

Piemēram, veģetārisms un vegānisms – nesabalansējot ēdienkarti korekti un/vai nelietojot attiecīgos uztura bagātinātājus, rezultāts var būt šāds:

Sliktas diētas sekas

Atrasts forumā: kāpēc pārtrauca veģetāro diētu

4. Laba diēta palīdz kontrolēt apetīti un kalorijas

Tad, kad mēs piedomājam, ko mēs ēdam, izvēlamies veselīgākus un kvalitatīvākus produktus, kas nodrošina lielāku sāta sajūtu un atbrīvojamies no uzturvielu trūkuma organismā, mēs dabiski apēdam mazāk ēdiena (un kalorijas).

Mēs jūtamies paēduši. Mums neuzbrūk nemitīga kāre pēc draņķ-ēdieniem. Rezultātā mēs zaudējam liekos kilogramus un darbojamies fiziski daudz labāk.

Starp citu.

Vai pamanīji, ka tam nav nepieciešama kaloriju skaitīšana? Ar uzmanības pievēršanu tam, ko mēs ēdam, parasti ir pietiekami, lai atbrīvotos no bada sajūtas un nemitīga izsalkuma.

Kaloriju skaitīšanu ir īstermiņa padarīšana. Neviens to nedara ilgtermiņā (vismaz ne ar patiesu aizrautību un precizitāti). Tāpēc es iesaku skaitīt hormonus nevis kalorijas.

5. Laba diēta rekomendē arī regulāras fiziskās aktivitātes.

Nereti, kad cilvēki sāk pievērst uzmanību savam uzturam, viņi apsver domu iesaistīties arī fiziskajās aktivitātēs, sākt trenēties.

Labas diētas parasti rekomendē regulārus treniņus (un tā ir laba ideja, jo kā Stenfordas universitātes veiktajā pētījumā ir atklāts tad, sākot treniņus vienlaicīgi ar diētu, ir lielāka iespējamība ieviest tos kā ikdienas sastāvdaļu, salīdzinājumā, ja diētu un treniņus sāk atsevišķi.)

Plus. Kad cilvēks regulāri trenējas, miksējot augstu un zemu intensitāti, dramatiski tiek uzlabota ķermeņa spēja pārvērst ēdienu, kas tiek apēsts, par funkcionālām organisma šūnām (lasīt: liesā muskuļu masā nevis taukos).

Tieši tāpēc dienās, kad esmu apēdu mazliet vairāk nekā man vajadzēja, es nepārdzīvoju, jo zinu, ka papildus uzņemtā enerģija tiks novirzīta muskuļu masas būvēšanai.

Tagad tu zini, ka diētas, kas uz pirmā acu uzmetiena šķiet krasi atšķirīgas, patiesībā var būt diezgan līdzīgas. Un labas diētas sekmē labu veselību, ķermeņa kompozīciju un ilgu mūžu.

Ar ko atšķiras laba diēta no sliktas?

Gribu pabrīdināt, ka ir pieejamas arī ne tik labas diētas (un sasodīti daudz), kas nav piemērotas ilgtermiņa lietošanai. Citiem vārdiem sakot, tās nevar būt veselīga dzīvesveida sastāvdaļa.

Tāpēc zemāk apkopoju galvenās pazīmes, kā uzreiz atpazīt sliktu diētu:

1. Slikta diēta parasti ir ar termiņu.

Ja diētai ir noteikts termiņš jeb dienas, cik ilgi diēta ir jāievēro, tai noteikti nav vieta veselīgā dzīvesveidā.

Kefīra diēta

Atrasts forumā: slikta pieredze ar kefīra diētu

Varbūt šāda diēta var palīdzēt nedēļas laikā ielīst balles kleitā, kas uz doto brīdi ir mazliet par apspīlētu, bet tas noteikti nav veselīgs veids kā tievēt un dzīvot.

Arī rezultāti ar šādu diētu būs tikai uz īsu laiku. Tas ir jāsaprot. Parasti gan neviens par diētas nelabvēlīgo ietekmi uz fizisko un psiholoģisko veselību nerunā. Brīnumi gan tiek solīti.

Atceros, kad biju vēl jauns un neko par uzturu nezināju. Es kopā ar mammu ievēroju 15 dienu diētu, kas solīja, ka pēc tam varēs pāris gadus ēst visu, ko gribēsies un svars nepalielināsies, jo, redz, tiks sakārtota vielmaiņa.

Tagad es zinu, kas vispār ir vielmaiņa un kā tā strādā, lai uz šādām muļķībām vairs neuzķertos un palīdzētu neuzķerties arī citiem.

Laba diēta ir tāda, ko var droši ievērot visu atlikušo dzīvi, jo tiek nodrošināts pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs ikdienā.

2. Slikta diēta nedod izvēles brīvību.

Lai gan cilvēkiem patīk, ja viņiem pasaka priekšā, ko tieši, kurā laikā tieši, tieši cik daudz apēst u.tml. Tomēr tas nav efektīvs ilgtermiņa risinājums, jo visu dzīvi nav iespējams ēst pēc cita sastādīta plāna.

Laba diēta sniedz tev izvēles brīvību. Tas nozīmē, ka tu vari brīvi izvēlēties, kurus produktus un kādās kombinācijās, no atbilstošām produktu kategorijām, lietot uzturā. Tas nozīmē ēst saskaņā ar savām garšas kārpiņām, iespējām, budžetam u.tml.

3. Slikta diēta “izslēdz” veselu uzturvielu grupu.

Protams, ierobežot uzturā ar ogļhidrātiem bagātus un rūpnīcās no rafinētām sastāvdaļām ražotus produktus, ir laba doma. Tomēr izņemt no ēdienkartes ogļhidrātus pilnībā ir ātrākais veids kā pazaudēt motivāciju un dzīvesprieku.

Ogļhidrāti ir ne tikai garšīgi, bet tie fizioloģiski ir organisma iecienītākā un efektīvākā degviela. Un ja godīgi, tad, kā ir pierādīts eksperimentā, atbrīvoties no liekā svara var arī ēdot tikai virtuļus. Kas attiecas uz taukiem, tie ir vitāli būtiski uzturā optimālos daudzumos. Un tas pats attiecas uz visām uzturvielām.

Laba diēta sabalansē visas organismam nepieciešamās uzturvielas optimālos un adekvātos daudzumos.

4. Slikta diēta liek ēst vienu konkrētu produktu.

Piemēram tikai olas, tikai banānus, tikai kefīru, tikai griķus u.tml.

Griķu diēta mīnusi

Atrasts forumā: Sievietes pieredze ar griķu diētu

Mono diēta ir ātrākais veids kā radīt uzturvielu trūkumu organismā ar visām tā izrietošajām sekām.

Rezumējot visu šajā rakstā, teikšu kā ir:

Es neticu, ka šajā pasaulē ir viena, vislabākā diēta, kas ir piemērota visiem cilvēkiem kā likums, visos apstākļos, vienmēr un uz visiem laikiem.

Vislabākā diēta tev ir…

…tāda, kas ir piemērota tieši TEV.

Individuāla diēta, kas ir piemērota tavam dzīvesveidam, tavam konkrētajam fitnesa mērķim, tavam specifiskajam ikdienas grafikam, garšas kārpiņām, morāles principiem, vielmaiņas īpatnībām, budžetam u.tml.

Es neesmu diētu piekritējs. Es esmu par pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu ikdienā.

Es ticu, ka tā ir vienīgā saprātīgā un racionālā stratēģija. Turklāt, tā ir vienīgā stratēģija, kas strādā ilgtermiņā.

Starp citu.

Uzturot sevi formā ikdienā, nekad nerodas nepieciešamība pāris dienās “nomest X kg” un “sēdēt” uz kādas no drastiskajām diētām, lai varētu ielīst balles kleitā, uzvalkā, peldkostīmā u.tml.

Apnicis “sēdēt uz” diētām un vēlies sākt tievēt pareizi?

Ja tev ir apnicis…

…lēkāt no vienas diētas uz nākamo un bojāt savu veselību, kā arī nekad tā īsti nejusties un neizskatīties uz visiem 100%.

…visu laiku “sēdēt” uz vienas un tās pašas diētas, bet cerēt uz atšķirīgu rezultātu.

Tad…

Izmanto Pārvērtību Formulu un iemācies, ko nozīmē pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs un, kā patstāvīgi sastādīt sev vispiemērotāko “diētu”, kas būs piemērota tavā ikdienišķajā realitātē nevis sapņu pasaulē, kur viss ir perfekti.

Tev būs ne tikai efektīva un pārbaudīta svara samazināšanas formula, kas palīdzēs uzturēt slaidu ķermeni ikdienā, bet arī mans personīgais atbalsts un palīdzība pārvērtību procesā.

Šoreiz tas arī viss.

P.S. Ja tev patika šis raksts un likās noderīgs, priecāšos, ja ieteiksi to izlasīt arī citiem.

Matīss “Nesēž uz diētas” Bārtulis
Sertificēts fitnesa un veselīga dzīvesveida treneris

Leave a Reply